Vydali jsme
Domů » Knihy » Šumava genius loci

Šumava genius loci

Jedná se o obrazovou publikaci zachycující krásy Národního parku Šumava na téměř 200 fotografiích Vladimíra Kunce. Texty a popisky jsou včeském, anglickém a německém jazyce. Publikaci si již nyní můžete koupit u vybraných knihkupců a na našem e-shopu na http://www.fotokunc.

Formát B4 (32x22 cm), křída, přebal, lamino, počet stran 152.

Šumava genius loci

Šumavo, kde Genia loci máš ? (ukázka textu pana PhDr. Františka Kubů)

Řekne-li se, že nějaké místo má svůj „genius loci“, myslí se tím, že ztohoto místa vyzařuje něco výjimečného, něco jedinečného, možná až zázračného. Něco, co si zapamatujeme a co s tím místem již navždy budeme spojovat. Snad pocit, chvění, nutkavá vzpomínka, často voňavá a barevná, která vnás vyvstane vždy, když zazní jméno toho místa. Svůj „genius loci“ má mnoho míst, ale Šumava ho má nějak víc.

Už to jméno Šumava ! Vněm je vábivý šum nesčetných korun stromů, co se rozlévají po zprohýbané, petrobarevné paletě horského světa, plného tiché a přemítavé krásy. Jakoby sochařskou rukou uhlazené linie hor se střídají se stinnými údolími, vnich šplouchavě plynou do kapradin zakleté potoky a dravě pospíchají horské říčky. Zmlh se tu jen nelehce derou sluneční paprsky, aby rozsvítily tisíce hvězd na kapkách odcházejícího deště. Ve vlnivém moři zelených lesů se ukrývají osamělé skály a na širých náhorních planinách se musíš mít na pozoru před vábivým kouzlem nebezpečných slatí. Vkaždou roční dobu tu najdeš poetická zákoutí mimo čas a civilizaci i ohromující výhledy do zasněných dálav, stačí jen opustit pohodlí domova a zamířit na jih.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace